DEHB Koçluğu Nedir?

DEHB’li bir kişiyi düşünün… Kendi hayatının dümenine geçmesi gerekiyor. Ama yönetici işlev, dikkat ve odaklanma sorunları nedeniyle tüm bunlarla nasıl başa çıkabileceğini tam olarak bilemiyor.

DEHB’li ve öğrenme güçlüğü olan kişilerin hala duygusal olarak kendi yaşıtlarının gerisinde olduğunu kabul etmek çevresindekiler için oldukça zordur. Bu kişilerin yaşamlarını yönetebilecek kadar olgun olmaları beklenir.  Günlük yaşamında bile düzenli olmaktan, arkadaş edinmeye ya da kariyer belirlemeye kadar küçük-büyük birçok zorlukla karşılaşırken birinden tüm bunları yapabilmesini beklemek haksızlık olabilir.

DEHB Koçluğu, DEHB’li kişinin durumuna özgü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, DEHB konusunda bilgi ve anlayış sahibi bir koç tarafından sunulan uzmanlaşmış bir koçluk çeşididir. İster sosyal bir ortamla ilk defa tanışmış ve okul hayatına yeni adım atan bir çocuk olsun, isterse iş hayatında sorunlar yaşayan bir yetişkin, bir DEHB koçu, DEHB’li bireye, hayatının dümenini eline alabilmesi ve güçlenmesi için gerekli desteği verir. Kısaca DEHB’li kişinin yaşam görüşü oluşturabileceği, bu görüşü hayata geçirme konusunda fikirlerini tartışabileceği güvenilir ve güvenli bir ortam sağlar.

DEHB’lilerle çalışan koçlar, her bireyin yaratıcı ve becerikli olduğuna inanır; ancak onların yaşamlarının bazı alanlarında nasıl sorunlar yaşayabileceklerinin de farkındadırlar. DEHB koçluğu kişiye yaptıklarının sorumluluklarını alma, DEHB nedeniyle karşılaşılan öğrenme güçlüğü ya da eşlik eden diğer bozukluklar dahil olmak üzere yaşamın tüm alanlarında daha fazla başarı elde etme imkanı sunar, sosyal becerilerini geliştirme ve günlük yaşamı daha kolay sürdürebilme konusunda destek olur. Kısaca günlük yaşamı bir kaos olmaktan kurtarıp netlik kazandırmak için yardımcı olur, güvenilir bir plan ve koçun desteğiyle hedefler doğrultusunda daha bağımsız bir şekilde ilerlenebileceğini öğretir.