DEHB’liler için Aplikasyonlar

1-COGNİFİT BRAİN FİTNESS

iOS’ta ücretsiz olarak bulabileceğiniz bu uygulama, önce birkaç küçük soruyla bilişsel becerilerinizi belirliyor, yapacağınız egzersizleri bu seviyeye uygun olarak size özel oluşturuyor. Böylece kendinize uygun alıştırmalar yaparak odaklanma, dikkat ve hafıza üzerinde çalışabiliyorsunuz. Dilerseniz bunu arkadaşlarınızla da oynayabilir, “neuron” kazanabilirsiniz.

2-ELEVATE

Yine iOS’ta bulunabilecek olan bu ücretsiz uygulama uzun araştırmalar sonrasında oluşturulmuş. Elevate’nin özelliği düzenli eğitim seansları vererek, gelişimi sağlaması. Size özel bir program sunan, zaman içinde hafıza, hız, algılama gibi konularda seviye artırma hedefi koyan ve bunun için de günlük alıştırmalar veren bir uygulama.

3-ATTENTİON EXERCİSE

DEHB uzmanı Dr.NedHallowell’in tavsiyelerine dayanan AttentionExercise (Dikkat Egzersizi) uygulaması, android telefonlarda bulabileceğiniz bir uygulama. Bir takım basit çizim görevlerini tamamlayarak odaklanma ve çoklu görev beceriniz (aynı anda bir kaç görevi yerine getirebilme) konusunda gelişmeniz destekleniyor. Eğer o gün uygulamaya vakit ayırmazsanız, sizi şevke getirmek için alarmlı bir uyarı sistemi de var.  Uygulamanın yaratıcısı günde sadece birkaç dakika ayırmanın bile dikkat süresini artırdığını belirtiyor.

4-LUMOSİTY

Lumosity, nörologlar tarafından bilişsel becerileri geliştirmek için tasarlanmış bir başka iOS uygulaması. Beyninizle ilgili hangi alanda çalışmak istiyorsanız, o konuda size özel programlar ve onlarca oyun çıkarabilen bir uygulama. Tanıtım metninde şunlar belirtiliyor:

  • Bilimsel oyunlarla beyninize meydan okuyun
  • Bilişsel oyunlarla günlük egzersizler yapın
  • Hafızanızı ve dikkatinizi eğitin
  • Ne kadar geliştiğinizi görün
  • Beyninizi eğitmek bir alışkanlığa dönüşsün

5-MİNDNODE

Daha çok görsel hafızası kuvvetli DEHB’lilere yönelik olan MindNode, kafasında birçok harika fikir uçuşan ancak bunları nasıl bir araya getireceğini bilemeyenler için egzersizler sunuyor; “zihin haritaları” oluşturmayı öğretiyor. Oluşturduğunuz yeni fikri hedefinize giderken kullanabilmeniz için diğer fikirlerle nasıl bağlayacağınızı, nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmeniz için pratik yapabiliyorsunuz.

6-BRAİN TRAİNİNG: FOCUS

Brain Training: Focus (Beyni Eğitme: Odaklanma) isimli bu uygulamada Stroop etkisi (John RidleyStroop’un 1935 yılında geliştirdiği üç kısımdan oluşan bir bilişsel kontrol testi) üzerine, rengin adı ile rengi eşleştirdiğiniz egzersizler bulunuyor. Bu egzersizlerle örneğin “kırmızı” kelimesi kırmızı renkle değil mavi renkle yazıldığında da yanlışsız ve hızlı bir şekilde renkle ismi eşleştirebilme becerisinin geliştirilmesi hedefleniyor.

7-EİDETİC

Eidetic, uzun süreli belleği güçlendirmek için bir uygulama. Uygulamada “aralıklı tekrar” yöntemi ile belirlediğiniz zaman aralığında ezberlemeniz gereken şeyi ezberlemeniz sağlanıyor. Beyni eğiten diğer uygulamalardan farklı olarak Eidetic’te, gerçek hayatınızda ezberlemek zorunda olduğunuz içerikler kullanılmaktadır. Bu yüzden kelime öğrenme, tanım ezberleme, telefon numarası, adres ezberleme gibi konularda sıkıntı yaşayan DEHB’liler rahatlıkla kullanabilirler.

8-FİT BRAİNS TRAİNER

Fit BrainsTrainer’da hafızayı geliştirecek, algı süresini düşürecek, konsantrasyon, problem çözme ve görsel becerileri kuvvetlendirecek 360’ın üzerinde oyun ve eğitici program bulunuyor. Uygulamayı oluşturanlar her gün sadece birkaç dakika ayırmanın bile çok olumlu etkileri olduğunu belirtiyor. Uygulamada hem kendinizdeki gelişimi hem de aynı yaştaki kullanıcılara göre durumunuzu da görebiliyorsunuz.

9-İTHOUGHTS

Zihin haritaları oluşturmanıza yardımcı olan bir diğer uygulama da iThoughts. Yine görsel olarak öğrenenler için ideal bir uygulama. Bu sayede kafalarında uçuşan fikirleri akış şemalarına, ya da yol haritalarına dönüştürmeyi öğrenebiliyorlar. En güzel yanı da bu zihin haritalarını oluşturduktan sonra, bilgisayarınıza PowerPoint, Word, veya Excel’e aktarabiliyorsunuz.

10-BRAİN YOGA

Eğer diğer uygulamalardaki oyunlar, hedefler, zamana karşı telaşeler sizi bunaltıyorsa, Brain Yoga’yı deneyebilirsiniz.Çünkü Brain Yoga meditasyon yaparken, beyninizi hafıza, kelimeler, sayılar, eşleştirme gibi konularda eğitme imkanı sunuyor. Fonda rahatlatıcı bir müzik eşliğinde, DEHB’liler on farklı zorluk seviyesindeki, sekiz çeşit puzzle yapabiliyorlar.

11-CALORİE COUNT:

Hafızanızı geliştirirken kilolarınıza kilo katmanızı istemem doğrusu… Biliyorsunuz DEHB’liler için egzersiz ve sağlıklı beslenme tüm diğer çalışmalar kadar önemli. Ben de dikkat ve hafıza için uygulamalardan bahsetmek için yola çıkmışken araya bir tane de “kalori hesabı” eklemeden duramadım…

İşte içtiğiniz suyu, yediklerinizi, yaptığınız egzersizleri (buna çocuklarınızla oyun oynamak bile dahil) sıkıca takip etmenize yardımcı olacak bir uygulama. Belki de sizin kullandığınız başka bir uygulama vardır. Ondan memnunsanız buna geçmenize gerek yok… Ama memnun değilseniz ve yeni bir tane bakınıyorsanız denemekten zarar gelmez.

12-TİME TİMER FOR İPAD APP

O kadar keyifli uygulamalara dalıp, zamanın uçup gitmemesi için bu uygulamayı da deneyebilirsiniz. Uzmanlar hem küçüklere hem de büyüklere öneriyorlar…

The Time Timer uygulaması ekranda zamanı kırmızı bir daire şeklinde gösteriyor. İstediğiniz süreye ayarlayabiliyorsunuz. Zaman ilerledikçe dairedeki kırmızı alanda küçülüyor. Kırmızı tamamen yok olduğunda zamanınız doldu demek. 3 yaşındaki bir çocuğun bile rahatlıkla anlayabileceği bir sistem… 3 yaş dediysem çocuk oyuncağı değil aslında. Hem görünümü çocukça değil hem de yetişkinler için farklı özellikleri var. Süreli bir iş yapmanız gerekirse sizin için zaman tutuyor, siz de kalan zamanı yakından takip edebiliyorsunuz. İşler vaktinde bittiği için bir sonraki işe yeterince vakit kalıyor. Buluşmalara, randevulara, toplantılara zamanında gidiyorsunuz. Zamanınız değerliyse bu ya da başka bir zaman yönetimi uygulaması denemelisiniz…