Sosyal İlişkileri Düzenlemek için Stratejiler

BÖLMEDEN DİNLEYİN

Araya atlamadan, göz teması kurarak karşınızdakini dinleyin. Aklınızın başka yelere kaydığını fark ederseniz söylenenleri içinizden tekrar edin.

BEDEN DİLİNİ OKUMANIN VAKTİ GELMİŞ DE GEÇMİŞ OLABİLİR…

Bazen söyle(ye)mediklerimizi yüz ifadelerimiz, mimiklerimiz, beden dilimizle anlatırız. Karşınızdaki bu sosyal ipuçlarını sürekli okuyamaz bir haldeyse… İşte o zaman siz de yoldan çıkabilirsiniz. Düşünün bir. En yakın arkadaşınızın beden dilini okuyamadığınız için söylediklerinizin onu sinirlendirdiğini anlayamadınız. Sonra? Sonrasını düşünmemek için o sosyal ipuçlarını anlamaya çalışmalısınız…

  • Döndü arkasını gitti
  • Yüzü kıpkırmızı kesti
  • Sabır göstermek için oturduğu yerde bacaklarını titretmeye başladı.
  • Dudaklarını ısırıyor
  • Kızgın kızgın bakıyor
  • Kaşları çatıldı
“GERİ SARIN”

Tabi ki o anı geri getiremezsiniz ama olayın yaşandığı anı tüm detayları ile aklınızdan yeniden yaşamaya çalışın. Söyledikleriniz, yaptıklarınız, söylemedikleriniz, yapmadıklarınız… Neler arkadaşınızın dönüp gitmesine neden olmuş olabilir? Buldunuz mu? Şimdi telafi etme zamanı!

HALA ÇÖZEMEDİYSENİZ SİZ DE ONA SORUN…

Ne yapmış olduğunuzu sorunu yaşadığınız kişiye ona sorun. Yakın olduğunuz biri ile böyle sorunlar yaşıyorsanız, ona okuyamadığınız ipuçlarını anlamanızı beklemek yerine doğrudan ne olduğunu sizinle paylaşmasını isteyin.

ANLADIĞINIZDAN EMİN OLUN

“Doğru mu anladım?…..”

“Şunu (……………………………..) söylediniz değil mi?”

“Söylemek istediklerimi anlatabildim mi? Bana tekrar edebilir misiniz?”

İşte bunlar yanlış anlamalar başlamadan bir sohbetin devamını sağlayacaktır.

İLTİFATLARI KABUL EDİN

Siz kendinizle ilgili öyle düşünmüyor olabilirsiniz ama size iltifat eden kişi öyle düşünüyorsa teşekkür edin ve kabul edin. Bu öz saygınızı da güçlendirecektir. Aslında onlar söylediklerinde içtenler… Saçınızı beğendiğini söyleyen bir arkadaşınız, gerçekten beğendiği için söylüyordur. Neden ona inanmıyorsunuz? Üstüne bir de “berbat bir saçınız” olduğunu söyleyerek ona inanmadığınızı da söyleniş oluyorsunuz.

KENDİNİZİ KÖTÜLEMEKTEN VAZGEÇİN!

“Hiçbir şeyi beceremiyorum”, “Hep de benim başıma böyle şeyler gelir!”, “ne yaparsam yapıyım yetiştiremeyeceğim!”… Genel olarak kendini kötüleyen birini duyduğunda insanlar iltifat ederek onları daha iyi hissettirmeleri gerektiğini düşünürler. Ama hep aynı kişi için bunu yapmak? Bir süre sonra fazla can sıkıcı olabilir.

OLUMLU DÜŞÜNEN, OLUMLU DAVRANANLARLA BİR ARADA OLMAYA ÇALIŞIN

Yaşadığınız olumsuzlukların yükü size yeter. Bir de hayatınızı olumsuz düşünmenizi körükleyecek kişilerle doldurmayın. Pozitif enerji ile beslenmenin farkını göreceksiniz.

OKUYUN

Sosyal beceriler edinmek için yardımcı olabilecek kaynaklar araştırın. Okuyun, okuyun, okuyun… Bilmek uygulamak için ilk adımdır.

TEK TEK HEDEF BELİRLEYİN

Geliştirmek istediğiniz sosyal becerileri sıralayın ve her biri için sırayla çalışın. Biri bitmeden diğerine başlamayın.

YARDIM İSTEYİN

Bir uzmandan, bir koçtan, bir arkadaştan… Yardım istemek zayıflık değildir. Aksine güçlü olduğunuzu gösterir.