Elgiz Henden

1968 yılında doğan Elgiz HENDEN 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun olmuş, 1992 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek  lisansını  tamamlamıştır.
2004 yılında  tanıştığı  koçluk mesleğine 2006 yılında  profesyonel olarak adım atmış, özellikle bireylerin gelişim alanlarına odaklanarak bireysel koçluk, yönetici koçluğu, anne baba koçluğu, eğitim ve öğrenci koçluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite koçluğu ve mentörlük yapmayı seçmiştir.
2009 yılında eğitim kurumlarının koçluk  ihtiyaçlarını  karşılamak  üzere İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık merkezini kurmuştur. Sunduğu eğitimler arasında Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Anne Baba Koçluğu, DEHB Koçluğu, Temel Koçluk Becerileri, Duygusal Zeka ve Liderlik, Pozitif  Psikoloji Temelli Eğitim, Sosyal ve Duygusal Öğrenme, Kişisel Farkındalık yer almaktadır.
İş hayatına İstanbul Üniversitesinde başlayan Henden eğitim sektöründe farklı  kademelerde hizmet ederken  İlk koçluk  eğitimini 2004 yılında  almış, özel ve çalışma  hayatına uygulamıştır.Hem profesyonel hem de kişisel gelişim eğitimlerine devam ederken 2010 yılında JST Coaching ile yaptığı iş birliği sonucu Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı Türkiye’de ki  İlk  “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Koçluğu” programını gerçekleştirmiştir. Yerel kültür ve global koçluk  bilgisi ile geliştirdiği gençlerin akademik performanslarını geliştirmeye yönelik “Eğitim ve Öğrenci Koçluğu” programı  2011 de, Uluslararası Koçluk Federasyonu(ICF) Continuing Coach Education CCE olarak onaylanmıştır. Her öğrencinin bir koçla çalışmayı  hak ettiğine inanan  Henden  daha fazla gence ulaşmak adına yeni koçların yetiştirilmesi için 2017 yılında “Gençler ve Öğrenciler İçin Profesyonel Koçluk”  eğitim programını  ICF den 75 saat ACSTH olarak onaylanmıştır.
ICF Akredite Profesyonel ve mentör koç (PCC), eğitmen olan  Elgiz HENDEN 2012-2014 döneminde  ICF Türkiye  yönetim kurulu  üyesi olarak  görev yapmıştır. Halen Avrupa Koçluk ve Mentörlük Derneğinde (EMCC) K12 kurulunda aktif olarak çalışmaktadır.

Henden, gençler için yazılmış “Başarabilirim Çünkü…” adıyla kitabın yazarıdır.